петък, 14 август 2009 г.

Нови преговори за заплати иска КНСБ
2008-06-13 19:05:11



Ако няма резултат, ще бъдат обмислени по-нататъшни действия по Закона за колективните трудови спор


"Няма достатъчно средства, за да бъде изпълнено браншовото споразумение в шуменската болница, заяви Миленка Станчева, секретар на синдикалната организация при МБАЛ- Шумен като се позова на думите на изпълнителния директор д-р Недко Тодоров. Големият проблем е в търговските дружества, където са лечебните заведения за болнична помощ. По същия начин има проблеми и с изпълнение на допълнителното материално стимулиране, каза още тя. Според нея вече в медицинските среди има създадено високо социално напрежение и работещите са в непрекъснат стрес. Освен със заплащанията, има проблеми и със спалното бельо, апаратурата в някои отделения, но основното е, "че човешкият фактор е много демотивиран. Младите хора напускат и заминават в чужбина за много по-добро заплащане", каза Станчева.
"На базата на Браншовия колективен трудов договор излязохме с решение да напишем писмо до изпълнителния директор на МБАЛ д-р Недко Тодоров, в което да поискаме преговори за изпълнение на браншовото споразумение, а също и информация за състоянието на болницата в момента. Ако не бъдем удовлетворени от отговора му, ще решаваме какво да правим по-нататък", заяви Миленка Станчева.
Секретарят на Териториалния координационен съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ Радостин Павлов поясни, че в справка, изпратена от Министерството на здравеопазването, е записано, че приходите за периода януари - март 2008 година в сравнение със същия период от 2007 година са с близо 18,7 млн. лева повече, т.е. с 11,1%. Това означава, че има възможност да се увеличи със същия процент фонд "Работна заплата" в търговските дружества за болнична помощ. В тези приходи не са включени финансираните от Министерството на здравеопазването дейности - хемодиализа, ТЕЛК, преминал болен през спешните отделения, лечение на тежкоболни в реанимация и др.
От друга страна, в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за болнична помощ са предвидени близо 786 млн. лева, а в резерва за непредвидени неотложни разходи - около 144 млн. лева. "При тези обстоятелства считаме, че увеличението на цената на клиничните пътеки средно с 20% може да се достигне още от 1 юли. Това би дало възможност на съответните лечебни заведения да увеличат заплатите и достигнат подписаните в КТД", добави Радостин Павлов.
От "Детско и училищно здравеопазване" е внесено писмо до Министерството на финансите за допълнително увеличение с 15% от 1 май. По-високото увеличение на заплатите в "Детско и училищно здравеопазване". Тук са включени и детските ясли, където персоналът е еднороден по ценз и там ще се получи компенсиране при всички. В другите бюджетни структури персоналът е изключително разнороден и при компенсирането на плоския данък някои от тях бяха компенсирани, а други не, защото получават по-високи заплати.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Благодаря Ви!

ПРВОМАЙСКИ СПОРТНИ ИГРИ РО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА ТРУДА

На 28.04.2024г. от 9:00ч. на спортните площадки на СУ”Сава Доброплодни” се проведоха традиционните първомайски спорни игри организирани ...