През 2008 година СНЦ “Солидарно общество”, чрез проекта „Заедно, с грижа и обич за преодоляване на самотата и изоставянето”, получи финансиране по дарителската програма Грант М-Тел, чрез която компанията подкрепи целево малки, но стойностни социални проекти на организации с нестопанска цел, насочени към интегрирането на деца и възрастни в неравностойно положение.
През 2009 год. проекта с новото име “Аз, баба и дядо”, бе включен в дарителската програма 1788, с което се осигури трайна устойчивост на проекта и се помага на две уязвими социални групи – деца до три години от Дома за медико-социални грижи за деца в града и самотно живеещи пенсионери, с доходи под 200 лева. Основната идея е възрастните хора да осигурят индивидуална грижа за деца от дома, които са без специфични увреждания, но имат емоционални дефицити. Децата получават шанс да общуват и да създават емоционален контакт, което им помага да се развиват нормално и им дава по-голям шанс да бъдат осиновени. Така се постигат дългосрочни резултати чрез навременната грижа за децата още в най-ранна възраст. От своя страна възрастните хора имат възможността да работят, да се чувстват пълноценни и да общуват.
Проекта беше удостоен с приза “Проект на годината - 2008 - за неправителствени организации, работещи в социалната сфера” със жури: Иво Прокопиев, Председател Икономедия АД и председател КРИБ; Адела Пеева, режисьор; Бен Крос, английски актьор; Петя Тетевенска, Член на УС на Българска Национална Телевизия; Вилем ван ЕЕ, Посланик на Кралство Нидерландия; Левон Хампарцумян, Председател на Управителния съвет и Главен изпълнителен директор, УниКредит Булбанк; Ани Захариева, Изпълнителен директор, ФеърПлей Интернешънъл АД; Нина Мирчева, Директор Корпоративни Комуникации, М-ТЕЛ; Бернар Москени, Главен изпълнителен директор, БТК.
През 2010 г.проекта “Аз, баба и дядо” продължи проектните си дейности благодарение на Дарителската кампания 1788 и Мобилния оператор Мтел.
Благодарение на тази кампания децата и самотните пенсионери ще продължат да осъществяват срещите си и да си въздействат взаимно. Резултатите от проекта бяха забележителни, както при децата така и при възрастните хора.
През целия период взаимоотношенията ни с ДМСГД – Шумен бяха на изключително професионално ниво и разбиране.
Относно инициативата на Уницеф и “Великолепната шесторка”, чрез проекта “Семейство за всяко дете”, УС на СНЦ “Солидарно общество” има следното становище:
1. Не е ясно дефинирано по какви критерии е избран точно Шуменския ДМСГД. Считаме, че професионализма в реализирането на социани инициативи изисква да има оценка на всички ДМСГД в страната, която да включва:
- оценка на сградния фонд и задоволяване на екзистенциалните потребности на децата- храна, отопление, лекарства, дрехи, памперси и др.;
- оценка на квалификацията на персонала и наличието на различни специалисти;
- наличие, брой, вид и развитие на алтернативни услуги в самата институция;
- работа по програми и проекти;
- създадени партньорства в общонстта.
- потребност в общността, с оглед етногеографските и социални характеристики на населението;
- Съгласувани ли са действията с Концепцията за болнично преструктуриране на Министерство на здравеопазването и спазени ли са критериите за подбор в нея;
2. Започналата изненадващо и агресивно кампания до голяма степен демотивира работещите в ДМСГД, които най-вероятно ще се преориентират към нови работни места вкл. в други региони, което ще предизвика отлив на специалисти.
3. Искренно се надяваме заложените в проектното предложение дейности да са базирани на задълбочени анализи и разчети и да имат желания позитивен ефект върху целевата група. Необходимо е да се има предвид следното: тъй като в ДМСГД се отглеждат деца от най - рисковата възраст – новородени, кърмачета и деца в ранна детска възраст, които най-често не говорят и не умеят да подадат адекватна обратна връзка за случващото им се в семействата, те са потенциална “тиха” жертва на насилие и неглижиране. И тъй като децата в тази възрастова група са изключително манипулируеми, те лесно биха попаднали в условия на продължаващо престъпление, преди то да стане достояние на социалните служби.
4. Да се изготви оценка – анализ на разкритите до момента социални услуги в област Шумен:
- капацитет;
- използваемост;
- период на функциониране;
- устойчивост на услугите в общността;
- качество;
- бюджет;
- мониторинг и доклади от извършени проверки;
ЧЛЕНОВЕ НА УС:
АНЕТА ДЕНЕВА – ПРЕДСЕДАТЕЛ –
РАДОСТИН ПАВЛОВ - Ръководител на проект “АЗ, БАБА И ДЯДО” -
ЖИВКО ДИМИТРОВ –
КРАСИМИР НЕДЕЛЧЕВ –
ГИНКА НЕЙКОВА -
Консултации с деца и възрастни.Психодиагностика. Психоанализа.Психотерапия. Психологична помощ при разводи, катастрофи, загуба на член от семейството и др. ТРУДОВО - ПРАВНИ КОНСУЛТАЦИИ За връзка GSM 0898776993, r_pavlov@abv.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
ПРВОМАЙСКИ СПОРТНИ ИГРИ РО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА ТРУДА
На 28.04.2024г. от 9:00ч. на спортните площадки на СУ”Сава Доброплодни” се проведоха традиционните първомайски спорни игри организирани ...
-
РС НА КНСБ – ШУМЕН КОНЦЕРТ „Заедно можем повече” На 29.11.2013 г. от 18.30 ч. в залата на читалище „Христо Ботев” гр.Нови пазар Участват: Р...
-
От името на ТКС на ФСЗ към КНСБ и РС на КНСБ Шумен, благодарим на Община Шумен, в лицето на Кмета г- н Христо и зам. кмета по здравеопазване...
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Благодаря Ви!