четвъртък, 22 април 2010 г.

Сценарии в семейството

Когато в семейството се роди дете с увреждане, взаимоотношенията вече не са същите. Промяна има във вяко семейство, което се е сдобило с нов член, но особено драстична е тя когато детето е с проблем. Има два основни пътя, по които се развиват отношенията в семейството с увредено дете:
* връзките укрепват, семейството се чувства едно цяло;
* конфликтните ситуации и неразбирането стават водещи.
Добре е когато се получи първият вариант, но е по-важно да знаем защо се получава вторият.
Ето най-често срещаните сценарии в семейство, в което има дете с увреждане:

СЦЕНАРИЙ 1

Хиперпротекция над увреденото дете от страна на единия родител.
В такива семейства единият родител осъзнава отглеждането на детето като мисията на живота си и фанатично следва целта си да подкрепя и закриля детето по пътя на неговото развитие. В това нямаше да има нищо лошо, ако паралелно с това родителят не обръщаше гръб на задълженията си като член на семейството - към съпруга/съпругата си, към другото дете... Увреденото дете винаги е на първо място и винаги е противопоставяно на възраженията, че не обръща достатъчно внимание на другите.

Съвет: Ако сте такъв родител, замислете се първо над това : семейството и разбирателството в него не е даденост, всеки трябва да полага грижи, за да го постигне. Останалите членове на вашето семейство, независимо че не са с увреждане, имат също толкова голяма нужда от вашето внимание и обич. Със своето пренебрежение рискувате да нанесете емоционални травми върху тях. От своя страна хиперпротекцията пък върху увреденото дете е нож с две остриета: от една страна вие безрезервно го подкрепяте и закриляте, но от друга слагате граници на развитието му. затова поощрявайте неговата самостоятелност,дори и минимална, за да може то да разгърне целия си потенциал като личност. Помнете, че няма цял живот да сте до него! Отношенията в семейството в огромна степен се отразяват върху децата. В семейство, в което единият родител се чувства пренебрегнат и излишен, а другият се е фокусирал единствено върху детето си, отношенията са обтегнати и обстановката е изнервена. Децата с увреждане също толкова точно като останалите деца могат да го усетят и да страдат.
Затова си струва да опитате следното: дайте малко свобода на вашето дете; ако имате друго дете, опитайте се поне за малко всеки ден да обръщате специално внимание на него; включете другия родител в грижата за децата, но му покажете, че той е този, от чиято подкрепа се нуждаете и който сте готов/а да подкрепяте безрезервно.

СЦЕНАРИЙ 2

Единият родител обвинява другия, че не обръща достатъчно внимание на увреденото дете и го е оставил сам да се справя с възпитанието и развитието му.
Понякога Сценарий 2 е разновидност на Сценарий 1. Тук обаче отношенията добиват оттенък на недооценена жертвоготовност. Ако майката е обвинител, основните й възражения са свързани с това, че съпругът й е твърде зает, вечно отсъства или че не иска да прекарва свободното си време със семейството заради увреденото дете и така основната тежест пада върху нея.
Ако обвинителят е бащата, той обикновено смята, че съпругата му не обръща достатъчно внимание на детето, на неговото възпитание и развитие, че предпочита да го оставя при бабите и дядовците му, за да може самата тя да излиза по магазините или на кафе с приятелки.
Съвет: Появата на Сценарий 2 се дължи на съвсем естествения възглед, че двамата родители носят поравно отговорност към семейството и децата, но без да се отчита нещо изключително важно: всеки е различен и показва отношението си по съвсем различен начин. Помислете дали не обвинявате човека до себе си в незаинтересованост неоснователно.Той вероятно по своему се притеснява и страда заради детето, но неговият начин да покаже това е различен. Обвиненията не само не помагат, но са в състояние да накарат човек да се отчужди от семейството си и да спре да участва в семейния живот.
Проявете разбиране и сложете началото на традицията поне на няколко дни веднъж да говорите откровено за проблемите си. Не забравяйте и хубавите мигове-споделете радостта си с вашия партньор и го включете. Не забравяйте, че вашето дете, макар и с увреждане, също се развива и всеки ден научава нещо ново.

СЦЕНАРИЙ 3

Прилича си със Сценарий 2 по това, че в неговата основа отново стои обвинението.
Тук единият родител е убеден, че причината да се роди дете с увреждане е в партньора му. Ако майката е обвинител, то най- често смята за причина прекомерната употреба на алкохол от съпруга й, дефектен ген в неговото семейство, различни вредности, свързани с работата му и др. Ако бащата е обвинител, причината според него често е предишен аборт на майката, употреба на цигари и кафе по време на бременността, дефектен ген и др.
При този сценарий съмненията и недоволството, обвиненията към другия се натрупват с времето и слагат отпечатък върху всички сфери на семейния живот. Единият свиква да бъде обвинител, а другият-обвиняван, и никой не се чувства комфортно в ролята си. Често подсъзнателно обвинителят има съмнения, че именно той е виновникът детето да е увредено. Идва момент, в който обвиняваният разбира, че не може повече да носи вменената му вина и решава да скъса с всичко, което му напомня за нея. Затова при този сценарий разводите са най-честият резултат.

Съвет: Вашият партньор не носи съзнателна вина за увреждането на детето ви; едва ли има родител, който нарочно да увреди детето, за което смята да се грижи и отгледа. Статистиката показва, че голяма част от уврежданията са с неизвестен причинител, а такива фактори като тютюнопушене, употреба на кафе и др. не са доказани като причинители на увреждания, особено по-тежки. Тогава може ли да се твърди със сигурност каква е причината и кой е способствал за увреждането? Дори косвен причинител да е един от двамата, това не е станало по негово желание и не трябва да се търси вина. Ако приемете това, ще можете да вървите напред и да имате бъдеще като семейство. съсредоточете усилията си върху вашето дете,неговото развитие и комфорт, както и върху връзката с вашия партньор. Настоящето е важно!Не забравяйте и още нещо- дори да е доказано по безспорен начин, че единият от двамата е способствал за увреждането, основното,което трябва да научите е да носите отговорност за постъпките си.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Благодаря Ви!

ПРВОМАЙСКИ СПОРТНИ ИГРИ РО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА ТРУДА

На 28.04.2024г. от 9:00ч. на спортните площадки на СУ”Сава Доброплодни” се проведоха традиционните първомайски спорни игри организирани ...